Audit Committee

Vincentius Sonny Loho

Commitee Chairman/Independent Commisioners

Indonesian Citizen, domicile in Jakarta. Becoming The Chairman of Audit Committee since April 16, 2018 based on Decision of the Board of Commissioners of Jasa Marga No. KEP-069/IV/2018. Served since April 16, 2018 until expiration of tenure as Independent Commissioner (closing of the 2023 Annual GMS).

The full profile is available in the Profile section of Commissioners.

Anita Firmanti Eko Susetyowati

Member of Committee/Commisioners

Indonesian Citizen, domicile in Bandung. Becoming The Member of Audit Committee since September 25, 2018 based on Decision of the Board of Commissioners of Jasa Marga No. KEP-135/IX/2018. Servend since September 25, 2018 until expiration of tenure as Commissioner (closing of the 2023 Annual GMS) and/or dismissal as a member of the Board of Commissioners.

The full profile is available in the Profile section of Commissioners.

Sugihardjo

Member of Committee/Commisioners

Indonesian Citizen, domicile in Jakarta. Becoming The Member of Audit Committee since April 16, 2018 based on Decision of the Board of Commissioners of Jasa Marga No. KEP-069/IV/2018. Served since March 15, 2017 until expiration of tenure as Commissioner (closing of the 2022 Annual GMS) and/or dismissal as a member of the Board of Commissioners.

The full profile is available in the Profile section of Commissioners.

Agita Widjajanto

Member of Committee

Indonesian Citizen, domicile in Bogor. Born in 1971, 48 years old per December 2019. Holding Insinyur Teknik Sipil (Civil Engineering degree) from Institut Teknologi Bandung (1995), Master in Underground Space Technology from International Institute for Infrastructures, Hydraulic and Environmental Engineering (IHE) Delft, Netherlands (2001) and International Certificate in Supply Chain Management (2016) and Certification in Audit Committee Practices (CACP) from Indonesian Audit Committee Association (IKAI) (2017).

Currently he also serves as Head of the Sub-Directorate of Regional Road Technical Guidance, Directorate of Freeways, Urban and Regional Road Facilities, Directorate General of Highways (since March 2017) and Chairperson of Member Development, Professional Certification and Development, Regional Management Board of the Indonesian Road Development Association DKI Jakarta Province (since October 2017).

Previously she served as Head of Sub Directorate of Standards and Competency Materials, Directorate of Construction Competence and Productivity, Directorate General of Construction, Ministry of Public Works and Public Housing (2015), Head of Investment Pattern Development, Investment Resource Development Center, Construction Guidance Agency, Ministry of Public Works (2011-2015), and Head of Subdivision of Investment Control, Investment Sector, BPJT Secretariat, Department of Public Works (2005-2011). Since 2005, she has been active in various tender committees, working groups, projects, task forces, and others at the Ministry of Public Works. Becoming the Member of Audit Committee since April 26, 2017 based on Decision of the Board of Commissioners No. KEP-85/IV/2017.

Served since April 2017 until March 2020.

Agung Nugroho S.

Member of Committee

Indonesian Citizen, domicile in Jakarta. Age as of December 2019 is 67 years old. He received his Bachelor of Economics, University of Indonesia (1980) and Master of Accounting, Faculty of Economics, University of Indonesia (2010). He is currently serving as Senior Adviser of RSM Indonesia (since August 2018), Senior Adviser of Salemba 4 Publisher (since August 2018), Senior Adviser of Arghajata Consulting (since March 2017) and Lecturer of the Faculty of Economics and Business, University of Indonesia (since 1994).

Previously, He served as Senior Partner of KPMG Indonesia (1974-2017), and Senior Partner of RSM Indonesia (August 2017 - August 2019).

Appointed as Member of the Audit Committee on February 1, 2019 based on the Board of Commissioners Decree No. KEP-009/II/2019.

Serving Period : February 2019 - January 2021

Nomination, Remuneration, and Risk Committee

Sapto Amal Damandari

Committee Chairman/Independent Commisioners

Indonesian Citizen, domicile in Yogyakarta. Becoming The Chairman of Nomination, Remuneration and Risk Committee since September 25, 2018 based on Decision of the Board of Commissioners of Jasa Marga No. KEP-134/IX/2018.

Served since September 25, 2018 until expiration of tenure as President Commissioner/ Independent Commissioner (closing of the 2023 Annual GMS) and/or dismissal as a member of the Board of Commissioners. The full profile is available in the Profile section of Commissioners.

Agus Suharyono

Vice Chairman

Indonesian Citizen, domicile in Jakarta. Appointed as Vice Chairman of the Nomination, Remuneration and Risk Committee in April 2016 based on the Jasa Marga's Board of Commissioners Decree No. KEP-040a/IV/2016, then reappointedin April 2017 based on the Jasa Marga's Board of Commissioners Decree No. KEP-75/IV/2017.

Served since April 2017 - end of the term of office as a Commissioner (the closing of 2021 Annual GMS) and/or being dismissed as a member of the Board of Commissioners

The full profile is available in the Profile section of Commissioners.

Muhammad Sapta Murti

Member of Committe/Comisioners

Indonesian Citizen, domicile in Tangerang. Becoming Member of Nomination, Remuneration and Risk Committee since April 2018 based on Decision of the Board of Commissioners of Jasa Marga No. KEP 072/IV/2018.

Served since April 2018 until expiration of tenure as Commissioner (closing of the 2021 Annual GMS) and/or dismissal as a member of the Board of Commissioners.

The full profile is available in the Profile section of Commissioners.

Tjahjanto Budisatrio

Member of Committee

Indonesian Citizen, domicile in Tangerang. Born in 1965, 54 years old per December 2019. Holding Sarjana Ekonomi (Bachelor in Economics) from Universitas Indonesia (1990), and Magister Ekonomi (Master in Economics) from Australian National University (1999), and doctorate candidate in Economics from Universitas Indonesia (2011).

Currently also a Lecturer at the Faculty of Economics and Business, Universitas Indonesia with various teaching experiences in the field of Economics (since 1992). Previously he served as a Member of the Risk Management Oversight Committee of PT Pelindo II (Persero) (2012-2017), Member of the Audit Committee of PT PGN (Persero) Tbk. (2006-2012), Deputy Director of the Management Institute of the Faculty of Economics of Universitas Indonesia / LM FEUI (2001-2004) and Head of the Research and Consultation Division of the Management Institute of the Economic Faculty Universitas Indonesia/ LM FEUI (2000-2001). Becoming Member of Nomination, Remuneration and Risk Committee since April 2017 based on Decision of the Board of Commissioners of Jasa Marga No. KEP 076/IV/2017.

Served since April 2017 until March 2020.

Chitra Mardi Rahayuningsih

Member of Committee

Indonesian Citizen, domicile in South Tangerang. 61 years old per December 2019. Received a Bachelor of Civil Engineering, University of Sebelas Maret Solo (1984), and Master of Management, STIE IPWI Jakarta (1997)

Currently, She also serves as HR Appraiser of the Main Apparatus Competency Assessment and Performance Monitoring Center (since July 2018)

Previously, She served as Head of Competency Assessment and Performance Monitoring Center, [BPSDM - Ministry of Public Works and Public Housing], and Head of Competency and Evaluation Division, [SETJEN - Ministry of Public Works] (2011-2015)

Appointed as Member of the Audit Committee in July 2019 based on the Board of Commissioners Decree No. 075/VI/2019

Served since July 1, 2019 - Present.